Края на пътя. HCM Baia Mare спря на четвъртфиналите в Шампионската лига, след слаб "дубъл" с Динамо Волгоград

След като спечели мача в кръга с руския отбор 25-23, HCM Baia Mare загуби втория кръг с 30-25 (18-11). Поражението обаче беше много по-ясно, отколкото показва резултата.

Baia Mare

Финалният турнир 4 на Шампионската лига беше „твърде голяма шапка“ за HCM Baia Mare този сезон. Не задължително като структура на групата, а като еволюция. Румънската шампионка имаше уникален шанс в историята на клуба, но тя не го изигра като такава, поне в "дубъла" на четвъртините с Динамо Волгоград. От 120-те минути, сумата от двата кръга, поне 110 принадлежаха на руския шампион. HCM, феновете и целият румънски дух се надяваха на квалификация благодарение на вълнуващ завършек в Румъния, в мача на турнето, но когато броите толкова малко в двоен рунд, е невъзможно да се класирате.

При завръщането от Волгоград Бая Маре не третира мача като уникален шанс. Напротив, руският отбор спечели играта по отношение на решителност от самото начало. В подготовката за мача Динамо излезе победител от самото начало. Ако в кръга Виктор Ryabykh изненада в играта с пивот, този път той дойде с нова изненада за Tiselj, "последователните" и головете, вкарани понякога от крайното ляво, понякога от крайното дясно.

Само след 16 минути руската шампионка поведе с 9-2 и изглеждаше все по-очевидно, че не може да загуби квалификацията. Той имаше още 28 минути солидна игра зад гърба си, но вероятно обвиняваше умереното развитие на HCM на собствения си терен. Всъщност Бая Маре също не е намерена в Русия, може би това всъщност е стойността на отбора на най-високо ниво. 9-метровата линия нямаше въображение, не ускоряваше темпото, не успяваше да изиграе агресивна, напреднала защита, която я видимо я смути. Първият гол от дистанция за Бая Маре дойде едва в 19-ата минута, отбелязан от Давиденко. Тогава Волгоград вече имаше значително предимство.

Но в Русия не само атаката пострада, но и защитата. Не беше вързано отново, а вратарите практически останаха в битката. С процент от 23% между головете, отборът няма начин да се класира за полуфинал в Шампионската лига. Три хвърляния от 7 метра пропуснати през първото полувреме и 14 технически грешки, допуснати през 60-те минути, са други подробности, които отразяват много слаб мач, направен от HCM в "топката" във Волгоград.

Като се има предвид, че в играта на HCM нищо не бе обвързано и отборът по-скоро подаде оставка, отколкото беше решен, Динамо продължи да се дистанцира до 11 гола (27-16, мин. 51). Това беше моментът, когато Тисел взе тайм-аут, за да изобличи отбора си. Безполезно! Квалификацията вече беше решена. Всъщност Ryabykh усещаше, че нищо не може да се случи и даде шанс на всички свои ученици да влязат в полето, за да се насладят на миговете. На фона на все още умерената радост в руския отбор, HCM възстанови шест гола от хендикапа: 30-25, краен резултат. С общо 53-50, Динамо Волгоград е първият отбор, който се класира за турнира Final 4 в Будапеща (9-10 май).

15:35 ч. Динамо Волгоград - HCM Бая Маре 30-25 (18-11)

Динамо: Седойкина 13 интервенции - Акопян 9/12, Гасе 3/3, Фанина 4/5, Дмитриева 6/9, Кочетова 3/12, Ел Гауи 3/5, Чопикян 0/1, Даншина 2/2

HCM Baia Mare: Ungureanu 8 интервенции, Arenhart 5 интервенции - Davydenko 5/7, Makeeva 2/2, Ardean-Elisei 4/7, Herrem 3/4, Buceschi 1/3, Do Nascimento 5/7, Abbingh 0/6, Nechita 4/5, Lobach 0/1, Szucs 1/1.

15:30 Динамо Волгоград е отборът, който се класира за полуфиналите, след като спечели мача в отговор с 30-25. HCM намали разликата в края, поради отпускането на лагера на домакините и промените, направени от Виктор Ryabykh. За съжаление, с изключение на 2 минути (финалът в Румъния), групата на Тоне Тисел беше доминирана от Динамо Волгоград.

15:00. HCM Baia Mare не се възстановява и през второто полувреме, в този момент изглежда отборен отбор. Динамо Волгоград води с 22-14 (мин. 40). Сривът продължи и домакините достигнаха до 27-16 (мин. 51).

14:47 Други статистически данни след първото полувреме: 33% -18% са процентите пред портите и 1-7 броят на техническите грешки, допуснати от двата отбора.

14:38 ч. След първите 30 минути игра във Волгоград, отборът домакин води с 18-11. Полувремето беше, в което Бая Маре игра много зле в първите 16 минути, поради което Динамо се откъсна при 9-2. Руснаците Макеева и Давиденко възродиха атаката на отбора на Тоне Тисел, но проблемите останаха в защитата, която беше лесно преодоляна. И на фона на три пропуска от 7 метра, румънският шампион има хендикап от 7 гола. За квалификация на полуфиналите Бая Маре трябва да спечели второто полувреме с минимум 5 гола!

Мач кутия след първото полувреме:

Динамо Волгоград - HCM Бая Маре 18-11 (почивка)

Динамо: Седойкина 8 интервенции - Акопян 4/6, Гейс 3/3, Фанина 3/4, Дмитриева 3/5, Кочетова 3/9, Ел Гауи 2/3

HCM Baia Mare: Ungureanu 3 интервенции, Arenhart 2 интервенции - Davydenko 4/6, Makeeva 2/2, Ardean-Elisei 2/5, Herrem 1/1, Buceschi 1/2, Do Nascimento 1/4, Abbingh 0/3, Nechita 0/1

14:33 ч. HCM Baia Mare показва признаци на възстановяване, благодарение преди всичко на руснаците в отбора, Макеева и Давиденко, които вкараха 5 от последните 6 гола. Нов изстрел от 7 метра, пропуснат от HCM, чрез Лоис Абингх, отново налива преднина в маратонките на Бая Маре: Волгоград отново се откъсна със 7 гола, 17-10.

14:22 ч. След 10 минути и 32 секунди без гол, през което време той пропусна две хвърляния от 7 метра, HCM разби лошия късмет чрез Макеева (резултат 9-3, мин. 16). Първият гол от разстояние, отбелязан от Бая Маре, идва едва в 19-ата минута и е отбелязан от Екатерина Давиденко (11-5).

14:18 ч. Тоне Тисел вече поиска тайм-аут, но играта на румънския шампион не се подобри. HCM има ефективност от 25%. Резултатът изглежда още по-лош: 2-7 (мин. 13).

14:10 ч. Началото на играта принадлежи на руския шампион, който се откъсна при 5-2 (мин. 8). Проблемите в обиколката продължават дори в първите минути от Волгоград: 9-метровата линия на HCM има затруднения да отвори защитата на газелите. Двата гола бяха отбелязани от двете крайности, от Ardean и Do Nascimento, играчи, които пропиляха още две възможности.

14:00 HCM Baia Mare започна мача в защита в следната формула: Ungureanu - Ardean, Abbingh, Makeeva, Lobach, Gjeorgjievska, Do. Nascimento. В Baia Mare, в зала "Lascăr Pană" има приблизително 600 зрители.

13:25 ч. В зала "Lascăr Pană" се правят последните приготовления преди мача Динамо - HCM. Очаква се феновете на Бая Маре да видят мача в отговор на екран. Играта ще бъде излъчена както на DigiSport, така и на Dolce Sport. Организаторите решиха да поемат предаването Dolce Sport.

11:35 HCM Baia Mare направи промяна от мача на турнето. Възстановена след операция на менискус, Елена Георгиевска пътува до Русия и е включена в групата "16". Tone Tiselj спечели допълнителен играч в 9-метровата линия, като се има предвид, че Georgeta Diniș-Vârtic напусна отбора. Сега HCM има шестима професионални хандбалисти за 9-метровата линия: Аббинг, Шуц, Марин, Бучески, Давиденко и Георгиевска, така че отборът сега изглежда по-балансиран от гледна точка на позициите.

• В турнето Бая Маре имаше четири пивота в игралния лист: Макеева, Лобах, Татар и Въртич. Също така за завръщането Динамо Волгоград добави хандбалист в списъка, крайната лява Анастасия Суслова. Руският отбор беше в Румъния с 15 играчи.

Преди реванша в Русия, Костика Бучески, треньорът, с когото HCM Baia Mare стартира сезона в Шампионската лига, се съгласи да предговори мача с Волгоград: „Плюсовете на отбора могат да дойдат преди всичко психически. Момичетата може да нямат толкова голяма работа, няма натиск от обществеността. От тази гледна точка ще бъде много по-тих мач във Волгоград ".

От гледна точка на играта техникът казва, че HCM ще има трудна дума в Русия със сигурна цел и стабилна защита: „HCM няма какво да губи. Отборът обаче направи някои изключителни резултати през този сезон, особено в основната група. 3-то място в групата беше максималното, което можеше да се направи, Дьор не можеше да бъде надминат ". Изхождайки от тази идея, Костика Бучески твърди, че мачът Динамо - Бая Маре не трябва да се разглежда като "мач на всичко или нищо!". "Момичетата имат изключителен шанс да играят във Финал 4, но това не е мач на всичко или нищо, а възможност.", каза треньорът, който смята, че европейският сезон вече е успешен: „В Европа имаше красива реклама, хората чуха за HCM. С натрупаното през миналата година, с това, което беше направено през този сезон, можем да стигнем до Финал 4 или сега, или през 2016 г., когато се надяваме, че два от четирите отбора ще бъдат от Румъния ".

Сестрите Бонавентура арбитрират връщането

Реваншният мач между Динамо Волгоград и HCM Бая Маре ще бъде воден от сестрите Бонавентура (Франция), съдии, изградили слава в световния хандбал. Двете французойки са известни със своя непредсказуем стил на водене на игра. Начинът им на съдийство понякога предизвиква противоречия, включително след финала на Олимпийските игри през 2012 г., Норвегия - Черна гора. Тогава „близнаците“ бяха обвинени, че са помогнали на Норвегия да спечели.

Трудно е да се отгатне какво ще бъде съдийството във Волгоград, но ако ставаше въпрос за някакъв интерес на ниво EHF, тогава HCM Baia Mare би бил предпочитан във Финал 4, в ущърб на руския шампион. Преди реваншите на четвъртфиналите има известна загриженост във високите сфери, в смисъл, че има опасност турнирът в Будапеща да се играе без пълна зала. Дьор има малко шансове да се класира за полуфиналите, след като загуби мача от кръга с Вардар Скопие с 6 попадения (24-18). Ако Бая Маре не се класира във финалната фаза, тогава интересът към състезанието ще бъде много нисък. И търговски всеки би загубил. Със сигурност EHF иска поне един от отборите на Gyor и HCM да се класира за Final 4, защото това също би довело голям брой фенове в залата. Ако получи билетите за Будапеща, Бая Маре ще бъде придружена от няколко хиляди фенове, които не само ще присъстват на игрите, но и ще прекарат в унгарската столица, с настаняване, хранене и т.н.

Знаете ли, че имаме страница във Facebook, посветена на хандбала?