SCM Букурещ е новата кралица на Европа. Нашият отбор спечели драматично на 7 метра финала на Шампионската лига по хандбал за жени с Gyor/СНИМКА

От Ciprian Iana, неделя, 8 май 2016 г., 20:48. Последна актуализация в понеделник, 09 май 2016 г., 10:05

Шампионската лига

ФИНАЛ НА ЛИГА НА ШАМПИОНИ, хандбал за жени

CSM БУКУРЕЩ - GYOR 25-25, 4-1, след изпълнението на ударите от 7 метра

Огромна победа за SCM Букурещ, в неделя, в Будапеща (Унгария). При първото участие в това състезание, нашият отбор стана кралица на Европа в хандбала за жени, след като победи драматично във финала на Шампионската лига, Дьор (Унгария), в тайбрек. Това беше мачът на Изабела Гюлдън, шведът вкара не по-малко от 14 гола и се превърна в голмайстор на състезанието със 107 успеха! Но всички момичета заслужават поздравления за необикновената еволюция, те се справят с ужасната атмосфера, създадена в Будапеща от унгарските поддръжници. Румънските фенове също бяха на висота, 500-те фенове, идващи от страната, насърчаваха своите фаворити през целия мач.

Изабела Гюлдън бе обявена за най-резултатен състезател със 107 победи

Йелена Грубишич получи титлата най-добър вратар на турнира

ЕКИПИТЕ НА ФИНАЛА

CSM Букурещ: Йелена Грубишич, Майса Песоа, Алина Йордаче - Изабел Гулден (15 гола), Юлия Куреа, Ана Паула Родригес Бело (2), Лина Анна Риборг Йоргенсен, Кристина Варзару (1), Бианка Базалиу, Аурелия Брадеану (1), Линеа Торстенсон (3), Кристина Нан, Екатерина Веткова, Кармен Мартин Беренгуер (4), Оана Манеа (3), Мария Фискер. Треньор: Ким Расмусен.

Дьор: Кари Аалвик Гримсбо, Ева Кис - Жана Кнедликова (1), Ида Алстад, Хайди Локе (8), Анет Ема Худак, Джулия Харсфалви, Анита Горбич (1), Анико Ковачшич (3), Лин Йорум Суланд (3), Рита Lakatos, Eduarda Amorim (5), Adrienn Orban, Cornelia Groot (4), Yvette Broch (1), Gabriella Toth. Треньор: Мартин Амброзио.

Те арбитрираха Керсти Арнтсен, Гуро Роен (и двамата от Норвегия); Делегати от EHF: Кармен Манчадо Лопес (Испания), Мона Форстром (Финландия).

След като явно спечели полуфинала с Вардар Скопие с 27-21, CSM Букурещ изигра отлична игра в защита, голяма заслуга на треньора Ким Расмусен, който направи поредица от вдъхновени тактически ходове. След като Йелена Грубишич защити много добре целта по време на мача, Расмусен представи бразилката Майса Песоа в крайна сметка и тя имаше няколко отлични намеси, поставяйки рамото си на входа в продълженията, а след това да защити два удара от 7 метра до наказателните удари. Най-добрият играч обаче беше шведката Изабел Гулдън, автор на 15 гола.

CSM Букурещ поведе с 2-1, но след това Gyor поведе и имаше максимум две допълнителни попадения, 9-7 (20) и 10-8 (21), но нашият отбор изравни и влезе в почивката с допълнителен гол, 13-12.

През второто полувреме CSMB направи 14-12 (33), но след това пропусна почивката и Gyor се върна на преднина, след три поредни гола, 15-14 (38). CSM се удържа като вицешампиона на Унгария и дори водеше с 18-17 (46) и 19-18 (49), но Gyor водеше с 21-19, когато оставаха пет минути за игра. Краят на времето за регулиране беше нажежен, но CSM успя да се върне и да изравни при 21-21, Горбич даде преднина на Gyor в последната минута, но Торстенсон изравни, 22-22, останаха само няколко секунди.

Началото на продълженията беше по-добро за унгарския отбор, който завърши първото полувреме с резултат 24-22 в своя полза. CSMB се завърна отново през второто полувреме и успя да изравни от 7 метра, в последните секунди, отбелязва Агерпрес. В тайбрека Гулдън, Мартин, Родригес и Брадеану преобразуваха за CSM, а Ковачич - за Дьор, а Майса Песоа защити ударите, изпратени от Гроот и Локе.

Gooool, Bradeanu! 4-1. SCM Букурещ е новата кралица на Европа!

Невероятно, Песоа отново защитава.

Мартин също вкарва, 2-1

Приключва 25-25! Победителят в Шампионската лига ще бъде решен на 7 метра!

Гулдън изпълнява и вкарва. 25-25

Дават се 7 метра за CSM Букурещ!

Дьор, числено по-нисък. Остават 30 секунди

Goool, Oana Manea, 24-25. Остават 2 минути!

Напрежението в стаята е достигнало максимални нива

Грешка в атаката. Имаме топката

Резултати на Торстенсон, 23-24

Втората половина от продълженията започна

Първата половина на продълженията приключва, 22-24

Коланът отбелязва резултати, но целта не е потвърдена, тъй като редовното време беше изтекло

Мартин праща залп в бара.

Унгарският отбор отбелязва още веднъж, 22-24. Остават 2 минути през първото полувреме

Мин. 33: Резултати на Гулден, 14-12

Мин. 30: 7 метра, в последната фаза. Резултати на Гюлдън. Имаме 13-12 на почивката!

Мин. 29: Вързару отбелязва, 12-12

Изабел Гюлдън вкара 100 гола в Шампионската лига. Шведски от CSM Букурещ стана голмайстор на състезанието

Изпълнен е химнът на Шампионската лига

Унгарските фенове създават ужасна атмосфера на "Ласло Арена" в Будапеща. На трибуните има и около 500 румънци.

CSM Букурещ победи Вардар (Македония), резултат 27-21, в събота, в Papp Laszlo Arena в Будапеща, във втория полуфинал на Шампионската лига. На финала, от 18.45, SCM ще се срещне с Дьор, който спечели 21-20 в първия полуфинал, с Будучност Подгорица, притежател на трофея.

”Огромен резултат за румънския хандбал, за Румъния! Браво CSM Букурещ! Скандира ‘Румъния, Румъния! и много трицветни знамена на едно от най-важните европейски спортни състезания е чудесен повод за гордост за нас! Успех утре на финала, CSM Букурещ! “, Написа президентът на FRH на страницата си в социална мрежа.

Датският треньор Ким Расмусен, който е и треньор на полския национален отбор, улови комплекс от 4-то място, след като зае тази стъпка на световните първенства през 2013 и 2015 г. Този път в Будапеща датчанинът иска да бъде номер едно.

"Просто се шегувах. Казвах на някои момичета, че ако искат четвърто място, аз съм правилният треньор. Но днес открих нещо ново, мисля, че миналият опит ми помогна много и сега наистина се радвам, че вече не съм номер четири. Сега искам да бъда номер едно. В неделя ще бъде труден мач, но ще го обмисля късно вечер, защото сега трябва да сме щастливи. Знаем, че Дьор е особено силен в защита и ако успеем да сломим тяхната защита, тогава имаме шанс. Утре ще бъде страхотен мач, но сега трябва да се отпуснем ", каза Расмусен пред Агерпрес.

В малкия финал на Шампионската лига Вардар Скопие имаше, резултат 30-28, Будучност Подгорица. Кристина Неагу също игра в „Будучност“, като вкара осем гола. Неагу вкара 94 гола в Шампионската лига, като в момента е на 2-ро място в топ реализаторите с 94 успеха. На първо място е рускинята Екатерина Илина (Ростов на Дон), с 97 гола.

Освен това се борим и за титлата голмайстор

Швеженката Изабел Гюлдън (CSM Букурещ), автор на четири гола в мача на полуфиналите на Финалната четворка на Шампионската лига в хандбала за жени, достигна 93, изравни с норвежката Нора Морк (Ларвик ХК) и само на четири гола далеч от рускинята Екатерина Илина (Ростов на Дон), която в момента води в топ реализаторите с 97 успеха.

Центърът е в специална форма, като е определен за играч на април от EHF, поради развитието на четвърт с Ростов на Дон, което донесе квалификацията на отбора на CSM Букурещ във Финалната четворка.

През миналия сезон титлата на голмайстор си поделиха румънският национал Кристина Неагу (Будучност) и хърватинът Андреа Пенезич (Вардар), всеки със 102 гола.

Големият финал в неделя, между CSM Букурещ и Дьор ETO (18.45, румънско време), ще бъде съден от норвежците Керсти Арнтсен и Гуро Роен, докато малкият финал между Вардар Скопие и Будучност Подгорица се ръководи от датчаните Карина Кристиансен и Лайн Хеселдал Хансен (16.15).

„Искам нова титла за колегите си, аз съм единствената, която спечели Шампионската лига, но всяко наше момиче заслужава да спечели Шампионската лига. „Мачът с Дьор ще бъде адски ад, но трябва да спечелим, ако искаме да вдигнем трофея над главите си. Не обичам да гледам миналото, да си спомням какво съм правил, обичам да съм фокусиран върху настоящето. Gyorul играе необикновено и има принос от публиката, защото играе у дома. Но той среща отбор, който няма какво да губи и ще видим какво ще се случи утре. Това беше мач, в който всички играха, заглавията успяха да спестят енергията си за утре, така че нещата са точно такива, каквито замислихме ", каза Кристина Варзару.

„Искам да се мобилизираме и да имаме увереност, че можем да успеем. Тук може да се случи всичко, дори да се играе в Будапеща и ние имаме своя шанс и сме добър отбор. Доказахме това и играем финала, щастлива съм ", каза Аурелия Брадеану, която също игра финал под фланелката на Gyor през 2009 г.

Gyor ETO, европейски шампион през 2013 и 2014 г., започва от голямата фаворитна позиция на финала в неделя, в който ще разчита на масивната подкрепа на унгарските фенове. Оана Манеа обаче твърди, че всеки отбор може да бъде победен.

‘Играх още един финал в Шампионската лига, искам да вдигна този трофей, мисля, че всеки от нас иска. Ако сме също толкова амбициозни, също толкова съсредоточени върху това, което трябва да направим, ще улесним работата си. Щастлив съм, не се чувствам уморен, нямам търпение да играя утре. Дьор има зрителите на своя страна, има доста добра игра, но не е непобедима, както бяха Вардар и Будучност. Нито един отбор не е непобедим. Доверявам се на отбора си и мисля, че утре ще имаме добър мач ", добави пивотът на румънския национален отбор Оана Манеа