Ирина Бегу прави отличен мач със Севастова в Прага, получава първата победа на Румъния след завръщането си

Ирина Бегу прави перфектен мач в Прага, определено побеждава Анастасия Севастова и получава първата победа след завръщането на веригата; Габриела Русе прави отличен квалификационен турнир и се класира на основната дъска

Ирина Бегу прави перфектен мач в Прага, определено побеждава Анастасия Севастова и получава първа победа след завръщането на веригата; Габриела Русе прави отличен квалификационен турнир и се класира на основната дъска

СПЕЧЕЛЕТЕ официални потници за игра на Roland Garros и други награди за изненада. ТУК!

В дуел на двама шампиони от Букурещ, Ирина Бегу (шампион на BRD Bucharest Open през 2017 г.) управлява първата победа след завръщането на тениса, след демонстрация на сила с Анастасия Севастова (шампион в Букурещ през 2018 г.), 43-то място в света и фаворит 9 от турнира в Прага, който той определено победи, 6-2, 6-2, в това, което със сигурност беше един от най-добрите му мачове през този кратък тенис сезон.

Всъщност това е продължение на отличния старт на годината, която Ирина имаше. След петмесечна пауза тя взе нещата от мястото, където спря през март, когато спечели в Индиън Уелс (WTA 125K), последният турнир преди спирането на пистата. Преди тази титла Ирина спечели и ITF турнира в Кайро (100K), резултат, който направи възможно завръщането сред топ 100 играчи в света.

ирина

Победата с Анастасия Севастова, труден играч за абсолютно всички, е важна в много отношения. От една страна, защото се получава след петмесечна почивка. От друга страна, за доминиращия начин, по който е получена. Но особено за това, което Севастова представлява в световния тенис: специален играч, трудно излизащ от терена и с толкова разнообразен тенис, че след поражение в крайна сметка не разбирате какво сте сгрешили и защо сте загубили мача . Севастова бе победила Ирина три пъти през последните пет мача.

Севастова е забързан играч със самочувствие. Ако оставите стража си и започнете плахо, е трудно да го обърнете и става все по-трудно да се измъкнете от всички мрежи, които се простират навсякъде - къси ъгли, лобове, отбранителни, превръщащи се в обидни, къси, неудобни резени. С други думи, освен опит, той има много гъвкавост. Ако го пуснеш, той те задушава. И дори не го осъзнавате до края на мача, когато така или иначе няма твърде много неща за вършене. Тя е качество на ценни играчи, а Севастова, полуфиналистка на Slam и бивша обитателка на 11-то място, е една от тях.

И сега, както много други пъти, Севастова е започнала мача в сила. Просто този път Ирина успя да забави инерцията рано и след това да я спре. Защото, въпреки че Бегу започна играта със загубен сервис, последвалото след успешното прекъсване на Севастова беше наслада от единия до другия край за Ирина.

Румънката възстанови почивката си и завърза още четири поредни мача на фона на интензивна игра, много прецизна и улегнала, като някак си спомни защо имаше началото на годината, която имаше. Но също така колко опасно може да бъде, когато тя е в ден, когато всичките й удари са завързани и мачът се провежда върху шлака, повърхност, която се сгъва толкова добре за нейната игра.

По време на мача имах реколта тенис Begu, който е този спокоен, но подвеждащ, много стабилен тенис на дъното и сложен. Сложността на тениса на Ирина се дава от факта, че тя има много алтернативи под ръка - и не само че ги има, но и може да ги пусне в експлоатация на кратки интервали, по толкова ефективен начин, че противникът вече не може да грабне мача от никъде.

Със Севастова, след като в началото загуби работата си, Ирина беше забележително ефективна във всички отношения; стоеше в играта, строеше търпеливо, отговаряше кратко на късо и да реже обидно с парче офанзива, нарушава ритъма и атакува всяка къса или неутрална топка от абсолютно всяка позиция (от връщане, от бягане, от няколко метра зад долния ред, вътре в полето). Беше безупречно и след това всяка малка грешка беше изкупена с небрежен победител, който не направи нищо друго, освен да внесе още повече съмнение в играта на Севастова.

Такъв момент се случи при 3-1, когато Ирина се завърна от 0-40 с пет поредни точки, което се оказа решаващо за първия сет, но особено за ума на Анастасия, която падна и още след този епизод. Дори малкият момент на почивка, направен от Ирина при 1-5, когато тя се отказа от работата си, не я вдигна по никакъв начин. И след 35 минути игра, първият сет отиде при Ирина.

Вторият сет не донесе, за щастие, нови неща или които биха променили по някакъв начин съдбата на мача. Това е така, защото Ирина не се забави, дори Севастова да се опита да остане близо и да изчака в ъгъла някакъв малък шанс да се вкопчи и да се възползва, за да влезе в мача. Не му трябваше повече.

Просто днес Ирина не предлага толкова малки падания или шансове. Тя присъстваше както в първия сет и беше много интензивна във всичко, което правеше на терена: показваше много желание да играе, винаги имаше инициатива и беше готова да тича и да се придържа към всичко.

Така че не след дълго балансът се наруши; при 3-2 Ирина направи пробив, продължавайки да доминира над Севастова от долната линия, притеснявайки я с топките, натоварени с въртене отгоре, не й позволявайки да се храни с по-правите топки (често се опитваше да пробие ритъм) и принуждаването й да пробва претенциозни изстрели, което не е точно посочено, когато сте карани със сет и брейк, а увереността напълно липсва. В превод това означаваше само пет точки, спечелени от Севастова от момента, в който загуби работата си до 3-2 до края на мача.

След забележителна еволюция Ирина сега се готви да се срещне с победителката в мача Алиона Болсова - Леони Кунг. С Алиона Болсова Ирина се срещна през февруари тази година в Кайро, където по пътя към трофея я отстрани на полуфиналите в три сета.

Габриела Русе прави перфектен квалификационен турнир, спечелвайки правото да присъства на основната дъска

Габриела Русе се класира на основната маса в Прага след три отлични победи в квалификации, като две от тях бяха успешни пред двама фаворити. В първия квалификационен кръг Габи победи холандката Инди де Вурум с 6-4, 6-3. След това да спечели два маратона пред двама по-добре класирани играчи от нея.

Става въпрос за победата с Александра Саснович, фаворитката 6 и тази, която миналата седмица успя да стигне до Палермо на четвъртфиналите, идващи от квалификациите. И успешната победа днес с Тамара Корпач, фаворит 3 в квалификациите, тази, преминала в първия кръг от Жаклин Кристиан.

Със Саснович, 6-7, 6-4, 7-6, Габи спаси три мач точки и се върна в решителния сет от 3-5. С Korpatsch (7-6, 0-6, 6-4) говорим за двудневен мач поради дъжд и, въпреки че независимо от резултата от мача, Габи би присъствала на основната дъска като щастлив губещ, това е победа което е полезно за увереност и, разбира се, му носи точки в класирането.

След тези победи, Габи се приближава до най-доброто място в класацията на WTA (166). Съперник в първия кръг ще бъде полякинята Магдалена Фрех, която влезе като късметлия губещ и която Габи победи през 2016 г. на ITF турнир, в единствения им мач, игран някога.