3 юли 1994 г. | Най-голямата победа на Румъния

най-голямата

Тук е просто. Ако се чудите коя е най-голямата победа за всички времена, отговорът е един. Не можете дори да направите анкета. 3-2 с Аржентина е най-важната победа, "най-прекрасната", с несравними емоции.

Голяма Аржентина. Кой беше?

Аржентина беше в миг на благодат. Шампион през 1986 г., Аржентина се обяви за недоволна "само" от среброто от 1990 г. и дойде в САЩ с привидно по-добро поколение от това на италианското световно първенство. Един момент разтърси Аржентина. Но лошо. 0-5 с Колумбия в предварителните мачове, които я изпратиха на язовира, за да хване Световното първенство. Но дори и в предварителните мачове през 1986 г., Аржентина се класира две минути преди финала, така че ...

Това 0-5 с Колумбия (когато Пеле каза, че залага на Колумбия на италианското световно първенство) засили Аржентина, защото треньорът извика Марадона в групата. Това беше решение, взето повече от аржентинската федерация. Марадона играеше малко футбол през последните години. Той бе отстранен за една година и 3 месеца за употребата на кокаин, а през сезон 1993-94 изигра само няколко мача. Припомнен за националния отбор, Марадона свали над 15 килограма, за да се изправи срещу Мондиала.

Започна перфектно, с гол при победата с 4: 0 с Гърция и решаваща при победата, 2: 1 с Нигерия.
След този мач Марадона беше намерен позитивен, крещейки пред целия свят, че е жертва на президента на ФИФА, бразилеца Хавеланж, който би се страхувал от състезанието, което Аржентина може да направи на Бразилия.

Без него Аржентина загуби от България и загуби групата. Каниджа се контузи в България и също изскочи от схемата.

Най-отбранителният гражданин на Румъния.

Йорданеску имаше друг проблем. Редучиу получи жълт картон в последния мач от групата и бе отстранен. Не е вкарал нападатели. Той остави Лакътуш и Крайовеану у дома и в групата бяха само младите Виорел Молдован и Мариан Иван.

Йорданеску постави Михали на мястото на Редучиу, така че пред Прунея имаше 5 защитници: Петреску, Продан, Белодедичи, Михали и Селимес. В средата бяха Лупеску и Попеску като шкафчета, Доринел Мунтеану вляво и Хаги ... навсякъде. Илие Думитреску щеше да бъде нападател в този мач, мачът за цял живот за него.

Започнете горещо при 45 градуса.

Насрочен за 13:30 местно време, мачът свари футболистите, които загубиха 3-4 килограма в този мач. Бяха изминали само 10 минути и Илие Думитреску откри резултата с ъглов удар от свободен удар, който подмами вратаря Ислас, който чакаше центриране. Американската телевизия също беше заблудена, за да покаже Хаги на преден план. Само той можеше да вкара от този ъгъл. Но беше рожденият ден на Илия ...

След 3 минути Продан се отърва от Батистута и го фаулира в наказателното поле. Батистута отмъсти и вкара от бялата точка. За мнозина Румъния изглеждаше мръсна, но даде перфектен урок от контраатаката с попадението на Илие Думитреску от подаването на Хаги. Беше едва 18-ата минута и резултатът беше 2-1.

Контраатака от второто полувреме доведе до подаването на Или Думитреску за Хаги: 3-1! НЕМОЖЛИВО! Румъния водеше със същия резултат, с който победи Колумбия.

Аржентинците сякаш полудяха, но Прунея направи чудеса във вратата и хипнотизира аржентинските нападатели. Само четвърт час преди края Прунея отстъпи. Световният вицешампион от 1990 г., Балбо, изравни.
Последваха моменти, когато румънските фенове едва дишаха. Аржентина атакува на всяка крачка. Йорданеску доказа, че може да създаде още по-защитен отбор от началния. Той извади единствените офанзивни играчи, Хаги и Илие Думитреску, и изпрати двама защитни играчи в битка: Галка и Папура. Изкопаните от Йорданеску окопи бяха успешни, Аржентина не намери място и Румъния спечели с 3: 2.

американска мечта

Това беше осмият финал на мечтите, поредният мач, в който феновете се възстановиха от натрупания стрес само като излязоха на улицата повече да крещят, отколкото да пеят за националния отбор. Най-оптимистичните дори се надяваха на световната титла. Полуфиналът беше близо. Румъния познаваше своя съперник на четвъртфиналите, това беше Швеция, но след победите с Колумбия, домакина на САЩ и Аржентина, шведите вече не ги плашеха, особено след като Редучиу щеше да се завърне в групата. Румъния напускаше стадион Роуз Боул в покрайнините на Лос Анджелис, където спечели всичките 3 мача. Играчите обещаха да се върнат. Там бяха насрочени също полуфиналът, големият финал и малкият финал. Беше необходима още една стъпка - победа със Швеция на четвъртфиналите. Всичко беше възможно.

#FluierFinal, Румъния - Аржентина 3-2, 3 юли 1994 г., Пасадена.